Gdańsk – najważniejsze informacje o mieście

Gdańsk – najważniejsze informacje o mieście

Gdańsk od wielu lat pozostaje jednym z najczęściej odwiedzanych miast przez turystów. Swoją popularność zawdzięcza zarówno swojemu położeniu nad Morzem Bałtyckim, swojej historii, jak i atrakcjom turystycznym, które mogą zainteresować zarówno starszych turystów, jak i tych młodszych.

Podstawowe informacje o mieście

Gdańsk jest miastem, które leży w województwie pomorskim i jest uważany przez Polaków za stolicę Bałtyku. Miasto Gdańsk, jako jeden z członków słynnego trójmiasta, w skład którego wchodzi jeszcze Gdynia i Sopot, może pochwalić się największym zainteresowaniem, zarówno w celach turystycznych, celach zarobkowych, jak i mieszkalnych. Obecnie liczba mieszkańców Gdańska sięga 460 tysięcy osób, lecz należy pamiętać, iż w sezonie wakacyjnym, ich ilość może ulec nawet podwojeniu. Oprócz walorów turystycznych oraz naturalnych Gdańsk jest też dużym centrum biznesowym, w którym krzyżują się ze sobą różne gałęzie biznesu. Pracownicy wysyłani na delegacje lub do pracy do stolicy województwa pomorskiego, mogą zostać ulokowani w jednym z wygodnych hoteli pracowniczych. Najłatwiejszym sposobem na znalezienie najlepszej kwatery pracowniczej jest wyszukanie odpowiedniego noclegu za pośrednictwem podanej strony internetowej: www.hotel-pracowniczy.pl.

Historia miasta Gdańsk

Bezpośrednie początki Gdańska sięgają aż 980 roku i od tego czasu, przez kilka następnych wieków stolica Pomorza staje się jednym z ważniejszych portów w Europie. W XVI wieku pierwsze problemy Gdańska związane były z nową doktryną reformacji, która zmieniła oblicze dotychczas znanego Gdańska. Wcześniej tradycyjny i religijny, teraz przyparty do muru przez protestantów, Gdańsk staje się miastem o swobodzie wyznaniowej, w którym swój dom znajdą zarówno żydzi, jak i protestanci, a nawet menonici. Właśnie okres XVI i pierwszej połowy XVII wieku był dla Gdańska czasem złotej prosperity, gdzie kosmopolityzm oraz odmienność mieszkańców dawała mu z jednej strony świetne zaplecze gospodarcze a z drugiej odwagę, którą Gdańsk ukazał podczas ataków Szwedzkich. Czas rozbiorów to jednak trudny czas dla Gdańska, lecz w 1919 roku powstaje Wolne Miasto Gdańsk, gdzie rządy obejmują komisarze Ligi Narodów. Czas II wojny światowej to bardzo ciemny okres w historii Gdańska. To właśnie atak na Gdańską załogę wojskową na Westerplatte jest oficjalnym rozpoczęciem II wojny światowej, która na przestrzeni następnych kilku lat doszczętnie zniszczy miasto Gdańsk, co wykreśliło je z mapy Polski. Kolejne kilkadziesiąt lat miasta to żmudne odbudowywanie go do stanu świetności. Obecnie Gdańsk, który podziwiamy, jest prawdziwą perłą Bałtyku.

Atrakcje turystyczne Gdańska

Gdańsk od wielu lat pozostaje stolicą Morza Bałtyckiego, a jednocześnie najchętniej odwiedzanym miastem na północy Polski. Każdy turysta bez względu na to, czy do Gdańska przyjechał zaledwie na weekend, czy na w tygodniowy urlop, powinien odwiedzić kilka obowiązkowych punktów na mapie tego miasta. Pierwszym i najważniejszym punktem będzie spacer po Trakcie Królewskim, który pełni rolę starówki Miasta. Codziennie tysiące osób spaceruje tą najpopularniejszą ulicą w Gdańsku, gdzie idąc, można zatrzymać się przy tak charakterystycznych punktach, jak pomnik Neptuna, złota brama czy dom Artusa. W niedalekiej odległości od traktu zaobserwować możemy jeden z bardziej charakterystycznych elementów Gdańska – słynny żuraw, który obecnie pełni rolę Narodowego Muzeum Morskiego. Będąc w Gdańsku, nie można również zapomnieć o pięknych i piaszczystych plażach, na których można odpocząć w letnim słońcu. Jeżeli uroki plaży znudzą się naszym pociechom, zawsze możemy złożyć wizytę w słynnym Gdańskim zoo.