Najlepsze atrakcje i zabytki w Gdańsku

Najlepsze atrakcje i zabytki w Gdańsku

Gdańsk – niezwykle turystyczne miasto nad polskim morzem, o wyjątkowym klimacie i pełne imponujących zabytków. To tu, w pięknie zdobionych kamienicach zatrzymywali się polscy władcy na przestrzeni wieków. Niezależnie od tego, czy planujesz przyjechać do Gdańska na dłuższy urlop, czy tylko na weekend, nie będziesz się tu nudzić. Co warto zobaczyć w Gdańsku? Jakie ciekawe miejsca w Gdańsku są szczególnie warte polecenia?

Gdańsk – zwiedzanie turystycznego miasta

Gdańsk i atrakcje turystyczne, z których słynie to miasto? To z pewnością Fontanna Neptuna! Posąg, który waży aż 650 kilogramów, jest niezwykle imponujący, a znajdziemy go w samym centrum reprezentacyjnej części miasta. Majestatyczna fontanna stała się podstawą, na której powstało wiele ciekawych legend.

Większość turystów kojarzy Gdańsk z najstarszym oraz największym dźwigiem portowym. Jest to nie tylko symbol tego nadmorskiego miasta, ale też całej Polski. Zbudowany w roku 1444 pełnił funkcję bramy miejskiej oraz służył do przeładunków towarów i stawiania masztów. Dzisiaj, jego środek jest zrekonstruowany, a sam mechanizm napędowy w dalszym ciągu działa i zachwyca turystów.

Gdańsk – zabytki, które warto zobaczyć

Najbardziej charakterystycznym budynkiem w Gdańsku bez wątpienia jest Ratusz Głównego Miasta. Jego najstarsze fragmenty pochodzą aż z XIV wieku. Utrzymany jest w pięknym gotycko-renesansowym stylu. Jednak jego uroda nie ogranicza się tylko do zewnętrznego budynku. Wewnątrz znajdziemy okazałą Wielką Salę Rady, która przypomina swoim zdobnictwem zabytki Wenecji. Sam strop sali pokrywa aż 35 niezwykłych obrazów.

Największą w Europie świątynią utrzymaną w stylu gotyckim jest Bazylika Mariacka w Gdańsku. Budowana była głównie z cegieł, aż przez 159 lat – pracę nad nią zaczęto w 1343 roku. Wnętrze Bazyliki skrywa liczne średniowieczne dzieła, a trzykondygnacyjny zegar astronomiczny robi wrażenie na turystach.

Jeżeli pragniesz dowiedzieć się, jak mieszkali najbogatsi mieszkańcy tego miasta, to kolejnym doskonałym miejscem do zwiedzenia może być Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, czyli Dom Uphagena. Dom, od jego śmierci w XVIII pozostaje w niezmienionym stanie. Piękne malowidła, ogromne schody, kameralne pokoje – to miejsce, które warto zobaczyć.

Gdańsk – co zwiedzać, aby poczuć klimat tego wyjątkowego miasta?

Aby poczuć klimat tego wyjątkowego miasta, koniecznie trzeba przejść się Drogą Królewską w Gdańsku. Tak nazywana jest ulica Długa oraz jej przedłużenie, czyli Długi Targ, której początek znajdziemy przy Złotej Bramie. To tutaj witani byli polscy monarchowie, na przykład Kazimierz Jagiellończyk. Na ulicy znajdziemy pięknie zdobione kamienice, a każda z nich może pochwalić się długą i wciągającą historią. Przechadzając się tą ulicą, warto zwrócić uwagę na imponujący barometr oraz termometr, który wzorowany jest na zabytkowym oryginale z 1752 roku.

Gdańsk nazywany jest stolicą bursztynu. Nic dziwnego! Targi bursztynu, które odbywają się co roku, przyciągają tysiące kupców oraz turystów. W tym czasie możemy poznać historię bursztynu, zastosowanie oraz sposoby jego obrabiania. Natomiast w Muzeum Bursztynu zobaczymy rośliny oraz zwierzęta, które zostały zamknięte w tym niezwykłym materiale.

Gdańsk na weekend?

Co robić w Gdańsku, jeżeli przyjechaliśmy tu tylko na weekend? Gdańsk jest miastem, w którym z powodzeniem można spędzić cały urlop i zachwycać się uroczym klimatem tego zabytkowego miejsca. Jeżeli jednak dysponujemy ograniczonym czasem, to warto udać się przede wszystkim na starówkę. Spacer warto zacząć od ulicy Długi Targ przez Motławę oraz dotrzeć aż do Dolnego miasta, mijając Wyspę Spichrzów. Urokliwe uliczki stają się jeszcze bardziej klimatyczne, dzięki zainteresowaniu artystów. Koniecznie warto zatrzymać się tu na chwilę oraz rozsiąść w wygodnej kawiarni, gdzie zjemy pyszne gofry lub zapiekankę.

Pragniesz połączyć zwiedzanie z pracą? Skorzystaj ze strony hotel-pracowniczy.pl, aby wybrać odpowiedni nocleg dla siebie lub swoich współpracowników. Wygodna wyszukiwarka pozwoli znaleźć komfortowe miejsca noclegowe w dogodnej lokalizacji oraz z wieloma udogodnieniami.